Jdi na obsah Jdi na menu
 


FAQ - Airbrush

15. 2. 2007
Airbrush - popis a rozdělení 

Základní rozdělení stříkacích pistolí pro techniku airbrush vychází z toho jak se míchá barva se vzduchem. Podle tohoto klíče rozeznáváme pistole s....

Vnitřním mícháním barvy

Pistole s vnitřním mícháním barvy jsou většinou určeny pro jemnější práci a v nabídce na trhu převažují. Barva se míchá se vzduchem uvnitř těla pistole, kam se dostane ze zásobníku - nádobky, která je uchycena vně pistole. Tyto pistole se dále rozlišují podle uchycení nádobky k pistoli a podle funkce.

Vnějším mícháním barvy

Tyto pistole jsou známé jako takzvané fixírky. Nejsou určeny pro jemnou práci a používají se pro větší plochy. Vzduch strhává barvu, která je v nádobce před tryskou a rozprašuje jí. Tyto pistole většinou umožňují snadnou výměnu nádobky s barvou a jednoduše se čístí, protože tryskou prochází pouze čistý vzduch a ne barva. Pistole s vnitřním mícháním barvy dále můžeme dělit podle funkce a to na....

Pistole jednočinné

Vzduch touto pistolí prochází stále,to znamená že ho nelze ani uzavřít ani regulovat. Pohybem spouště se reguluje pouze pohyb jehly v trysce a tím také množství barvy. Klasickým příkladem jsou pistole Aerograf. Jsou však i pistole kde pouze zavíráte a otvíráte trysku a nemůžete regulovat ani přívod barvy. Tyto pistole většinou mají trysky velikosti 0,5 mm a větší a jsou tedy určeny pro hrubší práci. Na druhou stranu jsou zase levnější a vhodné pro začátečníky. Další výhodou je možnost použít pro stříkání hustší barvy.

Pistole dvojčinné - jednoduché

U těchto pistolí otevíráte pohybem spouště vzad přívod vzduchu a barvy zároveň. U naprosté většiny těchto pistolí lze regulovat okamžik otevření trysky kudy protéká barva do proudícího vzduchu. Můžete regulovat množství barvy, ale tlak a množství vzduchu ne. Pozor jsou také pistole s dvojí funkcí spouště, kdy pohybem vzad ovládáte množství barvy a stlačením spouště otevíráte přívod vzduchu, ale pouze jeho otevření nebo zavření, nemůžete průtok vzduchu plynule regulovat. Tyto pistole se dělají s celou škálou trysek od 0,2 mm výše. Jako příklad můžeme uvést pistole Triplex. Patří sem také pistole které mají jednoduchou regulaci průtoku vzduchu tím, že lze, většinou jednoduchým šroubkem přiškrtit přívodní hadičku např. EFBE Basic

Pistole nezávisle dvojčinné

poušť těchto pistolí má dvě funkce - při pohybu vzad regulujete množství barvy a při jejím stlačení lze plynule regulovat množství vzduchu a to podle toho jakým tlakem tlačíte na spoušť. Lze volně kombinovat oba pohyby spouště a dosáhnout tak různých poměrů vzduchu a barvy. Tyto pistole dávají nejlepší výsledky, ale vyžadují cvik. Používají se zde malé trysky a proto se barva musí více ředit.

Pistole s vnitřním mícháním barvy ještě dále dělíme podle uchycení nádobky s barvou na....

Pistole s pevnou nádobkou

Nádobka těchto pistolí je nedílnou součástí těla pistole, je umístěna nahoře a má většinou malý objem okolo 2 ccm. Některé pistole mají nádobku umístěnou přímo v těle pistole. Není to nádobka v pravém smyslu slova, ale prohlubeň. Těmto pistolím říkáme pistole s lagunkou. Její objem je opět velmi malý. Tyto pistole většinou mají malé trysky okolo 0,2 mm a jsou určeny pro velmi jemnou práci. Nádobky většinou nelze uzavírat víčkem a při práci je tedy nutná opatrnost. Tyto pistole jsou také náročnější na čištění.

Pistole s horním plněním

Nádobka u těchto pistolí je umístěna na horní části těla pistole a je možno ji snadno od pistole oddělit. Každý výrobce dělá pro své pistole většinou několik různě objemných nádobek. Barva se do pistole dostává na principu gravitace. Některé nádobky mají víčka s malou dirkou. Tuto dírku je třeba udržovat průchozí, tak aby v nádobce nemohl nastat podtlak při odčerpání barvy.

Pistole se spodním plněním

Nádobka se nasazuje na spodní části pistole a barva je do pistole nasávána hadičkou uvnitř nádobky (stejně jaku u fixírek). Existuje několik druhů připojení nádobky od pohyblivého kloubku až po hadičku. Stejně tak provedení nádobek je několik od skleněných a kovových až po plastové. Výhodou tohoto provedení je rychlá a snadná výměna nádobky s barvou, odpadá také riziko rozlití barvy. Nádobky většinou mají větší objem.

Pistole s bočním plněním

U těchto pistolí se nádobka s barvou nasazuje z boku pistole. Některé pistole mají možnost nasadit nádobku z obou stran. U jiných zase výrobce dělá variantu pro praváky nebo leváky. Nádobky těchto pistolí mají většinou víčka. Existují nádobky, které pracují na gravitačním principu (barva do pistole vtéká vlastní vahou) i nádobky pracující na principu nasávání barvy. Výhoda tohoto provedení je v tom, že vidíte přímo na hrot trysky a nemáte pohled zastíněn nádobkou.

Některé pistole s vnitřním mícháním barvy jsou vybaveny otočnou hlavou, to znamená že tělo pistole je rozděleno na dvě části a z toho přední část s nádobkou je otočná kolem osy. Toto provedení je výhodné zejména tam kde při práci hrozí vylití barvy z nádobky, přední část si prostě natočíte tak aby se vám barva nevylila.

Fotka stříkací pistole Badger 360....

Obrazek

Tlak vzduchu

Pro naprostou většinu pistolí se používá tlak od 1,2 do 1,7 bar. Lze zjednodušeně říci že větší tlak zaručuje tenčí čáru, ale vše je nutno kombinovat s tím jak je naředěná barva. Průtok vzduchu se většinou pohybuje při těchto tlacích okolo 15l/min.

Ředění barvy

Pro pistole s tryskami okolo 0,3 mm je nutno používat hodně ředěnou barvou s velmi jemným pigmentem nebo ještě lépe inkoustové barvy. Doporučený poměr pro naředění je barvy u každého výrobce jiný. Chcete-li však mít pěkný povrch uvažujte o ředění okolo min. 1 : 3 ve prospěch ředidla.

Provoz pistole

Pro docílení úzkého paprsku barvy je nutno mít správně naředěnou barvu a zároveň mít pistoli co nejblíže stříkanému povrchu. Zhusta se používá přiložení pistole rovnou na povrch (pozor použít pouze u pistolí s ochrannou korunkou) čím dále od povrchu tím bude paprsek barvy širší. Vše je souborem cviku, barvy, tlaku a velikosti trysky.

Čištění

Pistoli po skončení práce je nutno vyčistit a to nejlépe propláchnutím (několikerým) ředidlem. Je možné lehce prstem zastínit trysku, vzduch pak probublává do nádobky a pomáhá pročistit pistoli. Jako základní čištění to dostačuje, ale jednou za čas (podle intezity používání) je nutno pistoli rozebrat a jednotlivé díly umýt v ředidle nebo ve speciálních čistidlech. Při této práci je třeba postupovat nanejvýš obezřetně neboť poškození jehly nebo trysky má fatální následky. Při čištění vyndavejte jehlu vždy zepředu, vytažením zezadu totiž zanesete na těsnění všechnu nečistotu která je usazena na jehle. Očištěnou jehlu pak vkládejte zezadu.
Trysku neprošťuchujte žádným drátkem (hrozí deformace) nechte pracovat speciální čistidlo. Nezapomeňte udržovat průchozí malou dírku ve víčku nádobky.

Obrazek

Skladování

Pistoli skladujte v původní krabičce tak aby se k ní nedostal prach. Nenechte jehlu usazenou v trysce, povolte aretovací šroub a jehlu zezadu nepatrně povytáhněte. Zabráníte tak opět nežádoucí deformaci trysky. Jednou za čas (při velkém čištění) je možno na jehlu nanést speciální vazelinu pro její lepší chod a ochranu těsnění.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Super

(MiF, 12. 5. 2011 12:06)

Díky za osvětlení!!!