Materiály pro casemodding
11. 2. 2007
Pro účely moddingu můžete použít velmi širokou škálu materiálů. O
těchto materiálech si povíme v tomto článku. Základním materiálem, když se zaměříme na prvotní úpravu case je plech. Například, když budete upravovat nevyhovující pozice děr, tak se bez nějakého toho plechu neobejdete.
Samozřejmě záleží na tom, jaký materiál je použit na základním šasi skříně, budete-li nový plech spojovat se starým. Při použití příliš rozdílného materiálu by vám při svařování nastat nemalé problémy. Jiná situace nastane, při spojování lepením, kdy na použitých materiálech příliš nezáleží. Plechu je v nabídkách firem velké množství a různých tloušťkách a pevnostech (válcované
za tepla či za studena), a tak je z čeho vybírat.
Dnes se na počítačových skříních používají převážně plechy ocelové, v druhé řadě plechy hliníkové, nepatrné procento potom zahrnuje jiné cennější materiály (nerez, měď). Pro použití na konstrukci počítačových skříní je vhodné používat plechy s minimálně 1 mm tloušťkou. Plechy s menší tloušťkou nezajistí potřebnou pevnost skříně (v tomto ohledu můžete na trhu najít spoustu nevyhovujících casu například od firem EuroCase, Colorsit…). Přeměříte-li si tloušťky plechů například na bočnicích u těchto levných typů skříní, zjistíte že sice mají tloušťku okolo jednoho milimetru, avšak když sundáte barvu, uvidíte najednou pravou tloušťku plechu, která je 0,5-0,7mm. Ne nadarmo se proto těmto casům říká papíráky. Plechy ovšem na druhou stranu nemá cenu používat příliš tlustě, protože se na ploše casu nasbírá ve finále nemalá váha navíc. Nejpoužívanějšími tloušťkami plechů tak bývají plechy 1 až 1,5mm, především pak 1,3mm. Druh plechu pak závisí na požadavcích konstrukce. Budete-li potřebovat plechy hodně tvarovat a ohýbat, bude se vám jistě velmi špatně pracovat s pevnými plechy válcovanými za studena s tloušťkou okolo 1,5 mm. Při nákupu plechů se obraťte podle svých potřeb buď na prodejce hutního materiálu, nebo se poohlédněte v obchodech s konstrukčním a stavebním materiálem (Obi, Baumax). V prodejnách hutního materiálu vám většinou prodají pouze větší tabule, tedy 2×1m nebo větší. Naopak v běžných obchodech si můžete vybrat i mnohem menší kousky plechů, které jsou většinou v rozměru několik málo desítek centimetrů krát jeden metr. Je tedy třeba si rozmyslet a spočítat kolik plechu budete na stavbu potřebovat, a podle toho nakupovat. Ve většině obchodů s hutním materiálem vám potom plechy i nastříhají na požadované pásy, což vám ušetří nemalou práci při pozdějším dělení.
Obdobou plechů jsou perforované materiály, které lze dobře využít pro větrání skříně. Tyto jsou velmi často používané, avšak na trhu jich není mnoho. Nejvyhledávanějším tvarem těchto mřížek je takzvaný honeycomb (mřížky ve tvaru šestihranů vytváří efekt včelích pláství). U nás bohužel honeycomb není příliš k sehnání. Zato zde seženete plechy perforované obyčenými dírami, nebo takzvané pletivo (tahokov), který se používá do masek aut. Tyto materiály najdete buď ve specializovaných autotuningových prodejnách, nebo obchodech se stavebními a konstrukčními materiály.
Fotky perforovaného plechu, tahokovu a honeycombu.......



Dalším velmi používaným materiálem v casemoddingu (někdy i převažujícím) je plexi. I u tohoto materiálu je na výběr spousta tlouštěk a provedení. Pro moddingu se převážně používají tloušťky mezi 2 a 6 mm. Milimetrové plexi se většinou nepoužívá, protože by mělo malé uplatnění díky své malé pevnosti (maximálně pro gravitované doplňky nebo loga). Pokud ovšem máte potřebu používat takto tenké plexi, a nepotřebujete velkou plochu, používejte plexi z obalů na cd, nebo vhodných prvků (například stojánky nebo držáky určené do kanceláří jsou často dělané z plexi, a mají dost velkou použitelnou plochu). Pokud potřebujete větší plochu, je potřeba se poohlédnout po vhodném prodejci plexi. Chcete-li čiré, nebo slabě kouřové (opál), můžete se poohlédnout v obchodech se stavebním materiálem jako Obi nebo Baumax. V jejich nabídce najdete plexi různých tlouštěk většinou v tabulích 1×1metr za výhodné ceny. Toto plexi však není příliš kvalitní, a dělá se s ním hůře než s kvalitnějšími, ale dražšími (natavují se při řezání, při ohýbání za tepla v nich vznikají dříve bublinky). Pokud tedy budete požadovat lepší kvalitu, jiné barvy, či rozměry než najdete ve zmiňovaných obchodech, nebo požadujete jinou barvu, poohlédněte se ve specializovaných obchodech. Mezi ty patří vlastně každé sklenářství, kde vám plexi dokážou sehnat (záleží ale za jakou cenu), a potom také přímo speciální obchody a výrobci. U nás je jedním z nejlepších a nejkvalitnějších výrobců firma Axom . U těchto obchodů je nabídka opravdu široká, ovšem nedívejte se pouze na internetové nabídky. Ve skutečnosti totiž mají nabídky mnohem širší, a proto je potřeba kontaktovat dodavatele (ať už mailem nebo telefonicky), a napsat mu své požadavky. Ve většině těchto firem vám na požádání zašlou i vzorky, podle kterých si již jistě vyberete. Asi nejpoužívanějšími barvami jsou čiré, poté nejtmavší černá (opál), a dále červená a modrá. Plexi si můžete koupit i v UV senzitivní podobě, ze kterého se dají vytvořit decentní doplňky.
Fotka UV senzitivních plexiskel (od firma Axom)....

Při moddingu samozřejmě mnohdy využijete i jiné plastické hmoty. Jejich nabídka je široká, jsou v mnoha různých tloušťkách a provedeních. Koupit lze téměř jakýkoli rozměr ploten, avšak levnější variantou je použití plastů vhodných tvarů z prvků vašeho okolí. Jelikož je dnes v plastu a z plastu téměř vše, jde vždy z nějaké věci vyřezat vhodný kus materiálu.
Namísto čirých plastů nebo plexi je v některých situacím možné použít i sklo. Budete-li potřebovat vyplnit vyřezanou bočnici vhodným čirým materiálem, a bočnice přitom není nijak 3D tvarovaná, není důvod proč nevyužít sklo, které je nesrovnatelně levnější než plexi, a ej ho všude spousta. Pokud však budete potřebovat i ve skle nějaké tvarování (například výřez pro madlo v bočnici, nebo otvor pro ventilátor), není problém, aby vám ho ve sklenářství za několik desítek korun vyřízli. Nemusíte se bát, že by jste sklo rozbili a ono se vám vysypalo do casu (pokud nepořádáte s casem crashtesty). Minimální bezpečnou tloušťku však lze považovat od 4mm výše. Výhodou skla je také vyšší odolnost proti poškrábání oproti plexi, kde nějaký ten škrábanec budete mít po chvíli používání. Nepatrnou nevýhodou je potom o něco vyšší hmotnost. Pokud nechcete pouze čiré sklo, můžete si koupit buď zrcadlové, nebo barevně tónované. I tak bude mít pořád mnohem nižší cenu než plexi. Pro tónování a zatavování lze použít zdárně tónovací fólie používané v autotuningu. Jsou levné a svou práci odvádějí báječně.
V neposlední řadě lze pro moddingu použít i dřevo. Skříně ze dřeva jsou opravdu pěkné když to s ním moder umí. Lze z něj vyrobit například pěkné HTPC do obyváku. Se dřevem umí alespoň základně pracovat snad každý (protože se to učí i na základních školách), a proto není potřeba se o něm mnoho rozepisovat. Nákup můžete provést v jakékoli prodejně se dřevem, nebo supermarketech. Volba tloušťky a druhu materiálu závisí pouze na uživateli.
Jako další prvky mezi materiály lze používat „nestandardní“ materiály, jako jsou různé montážní pěny a tmely, polystyreny, nebo jiný vhodný materiál. Tyto prvky nedosahují ohromujících pevností, ale dají se uzpůsobit k potřebným účelům.
Další z prvků materiálů jsou fólie. Ty lze koupit v mnoha vizuálních úpravách, z nichž asi nejoblíbenější je imitace karbonu. Těmito fóliemi lze imitovat vzhled casu téměř jakkoli. Chce to ovšem zkušenosti a praxi. Rozhodně však nepovažujte za moddingu sériovou skříň oblepenou kupou nálepek nebo fólií. Tyto prvky by měly sloužit pouze jako doplňkové, a podtrhovat celkový design modu.
Fotky carbonové (černé a stříbné) a hliníkové fólie....



Při casemoddingu jde využívat spoustu materiálů které denně vidíte kolem sebe. Opravdu nemá smysl nakupovat každou maličkost, když při trošce úprav dokážete to samé vytvořit z materiálů které máte doma. Například na špičky používané pro turbínové ventilátory lze zdárně využívat víčka od kosmetiky a drogérie. Místo plastových nebo plexi trubiček můžete využívat například vhodné propisky, nebo odpadní roury. Odpadní roury najdou využití i pro tubusy turbínových větráků. Stejně tak zde můžete použít basreflexové nátrubky určené pro audiotechniku.
Dalšími materiály jsou potom barvy, tmely, silikony a podobné konstrukční nebo designové prvky, o nichž se něco dozvíte v některém z dalších článků.
Dnes se na počítačových skříních používají převážně plechy ocelové, v druhé řadě plechy hliníkové, nepatrné procento potom zahrnuje jiné cennější materiály (nerez, měď). Pro použití na konstrukci počítačových skříní je vhodné používat plechy s minimálně 1 mm tloušťkou. Plechy s menší tloušťkou nezajistí potřebnou pevnost skříně (v tomto ohledu můžete na trhu najít spoustu nevyhovujících casu například od firem EuroCase, Colorsit…). Přeměříte-li si tloušťky plechů například na bočnicích u těchto levných typů skříní, zjistíte že sice mají tloušťku okolo jednoho milimetru, avšak když sundáte barvu, uvidíte najednou pravou tloušťku plechu, která je 0,5-0,7mm. Ne nadarmo se proto těmto casům říká papíráky. Plechy ovšem na druhou stranu nemá cenu používat příliš tlustě, protože se na ploše casu nasbírá ve finále nemalá váha navíc. Nejpoužívanějšími tloušťkami plechů tak bývají plechy 1 až 1,5mm, především pak 1,3mm. Druh plechu pak závisí na požadavcích konstrukce. Budete-li potřebovat plechy hodně tvarovat a ohýbat, bude se vám jistě velmi špatně pracovat s pevnými plechy válcovanými za studena s tloušťkou okolo 1,5 mm. Při nákupu plechů se obraťte podle svých potřeb buď na prodejce hutního materiálu, nebo se poohlédněte v obchodech s konstrukčním a stavebním materiálem (Obi, Baumax). V prodejnách hutního materiálu vám většinou prodají pouze větší tabule, tedy 2×1m nebo větší. Naopak v běžných obchodech si můžete vybrat i mnohem menší kousky plechů, které jsou většinou v rozměru několik málo desítek centimetrů krát jeden metr. Je tedy třeba si rozmyslet a spočítat kolik plechu budete na stavbu potřebovat, a podle toho nakupovat. Ve většině obchodů s hutním materiálem vám potom plechy i nastříhají na požadované pásy, což vám ušetří nemalou práci při pozdějším dělení.
Obdobou plechů jsou perforované materiály, které lze dobře využít pro větrání skříně. Tyto jsou velmi často používané, avšak na trhu jich není mnoho. Nejvyhledávanějším tvarem těchto mřížek je takzvaný honeycomb (mřížky ve tvaru šestihranů vytváří efekt včelích pláství). U nás bohužel honeycomb není příliš k sehnání. Zato zde seženete plechy perforované obyčenými dírami, nebo takzvané pletivo (tahokov), který se používá do masek aut. Tyto materiály najdete buď ve specializovaných autotuningových prodejnách, nebo obchodech se stavebními a konstrukčními materiály.
Fotky perforovaného plechu, tahokovu a honeycombu.......



Dalším velmi používaným materiálem v casemoddingu (někdy i převažujícím) je plexi. I u tohoto materiálu je na výběr spousta tlouštěk a provedení. Pro moddingu se převážně používají tloušťky mezi 2 a 6 mm. Milimetrové plexi se většinou nepoužívá, protože by mělo malé uplatnění díky své malé pevnosti (maximálně pro gravitované doplňky nebo loga). Pokud ovšem máte potřebu používat takto tenké plexi, a nepotřebujete velkou plochu, používejte plexi z obalů na cd, nebo vhodných prvků (například stojánky nebo držáky určené do kanceláří jsou často dělané z plexi, a mají dost velkou použitelnou plochu). Pokud potřebujete větší plochu, je potřeba se poohlédnout po vhodném prodejci plexi. Chcete-li čiré, nebo slabě kouřové (opál), můžete se poohlédnout v obchodech se stavebním materiálem jako Obi nebo Baumax. V jejich nabídce najdete plexi různých tlouštěk většinou v tabulích 1×1metr za výhodné ceny. Toto plexi však není příliš kvalitní, a dělá se s ním hůře než s kvalitnějšími, ale dražšími (natavují se při řezání, při ohýbání za tepla v nich vznikají dříve bublinky). Pokud tedy budete požadovat lepší kvalitu, jiné barvy, či rozměry než najdete ve zmiňovaných obchodech, nebo požadujete jinou barvu, poohlédněte se ve specializovaných obchodech. Mezi ty patří vlastně každé sklenářství, kde vám plexi dokážou sehnat (záleží ale za jakou cenu), a potom také přímo speciální obchody a výrobci. U nás je jedním z nejlepších a nejkvalitnějších výrobců firma Axom . U těchto obchodů je nabídka opravdu široká, ovšem nedívejte se pouze na internetové nabídky. Ve skutečnosti totiž mají nabídky mnohem širší, a proto je potřeba kontaktovat dodavatele (ať už mailem nebo telefonicky), a napsat mu své požadavky. Ve většině těchto firem vám na požádání zašlou i vzorky, podle kterých si již jistě vyberete. Asi nejpoužívanějšími barvami jsou čiré, poté nejtmavší černá (opál), a dále červená a modrá. Plexi si můžete koupit i v UV senzitivní podobě, ze kterého se dají vytvořit decentní doplňky.
Fotka UV senzitivních plexiskel (od firma Axom)....

Při moddingu samozřejmě mnohdy využijete i jiné plastické hmoty. Jejich nabídka je široká, jsou v mnoha různých tloušťkách a provedeních. Koupit lze téměř jakýkoli rozměr ploten, avšak levnější variantou je použití plastů vhodných tvarů z prvků vašeho okolí. Jelikož je dnes v plastu a z plastu téměř vše, jde vždy z nějaké věci vyřezat vhodný kus materiálu.
Namísto čirých plastů nebo plexi je v některých situacím možné použít i sklo. Budete-li potřebovat vyplnit vyřezanou bočnici vhodným čirým materiálem, a bočnice přitom není nijak 3D tvarovaná, není důvod proč nevyužít sklo, které je nesrovnatelně levnější než plexi, a ej ho všude spousta. Pokud však budete potřebovat i ve skle nějaké tvarování (například výřez pro madlo v bočnici, nebo otvor pro ventilátor), není problém, aby vám ho ve sklenářství za několik desítek korun vyřízli. Nemusíte se bát, že by jste sklo rozbili a ono se vám vysypalo do casu (pokud nepořádáte s casem crashtesty). Minimální bezpečnou tloušťku však lze považovat od 4mm výše. Výhodou skla je také vyšší odolnost proti poškrábání oproti plexi, kde nějaký ten škrábanec budete mít po chvíli používání. Nepatrnou nevýhodou je potom o něco vyšší hmotnost. Pokud nechcete pouze čiré sklo, můžete si koupit buď zrcadlové, nebo barevně tónované. I tak bude mít pořád mnohem nižší cenu než plexi. Pro tónování a zatavování lze použít zdárně tónovací fólie používané v autotuningu. Jsou levné a svou práci odvádějí báječně.
V neposlední řadě lze pro moddingu použít i dřevo. Skříně ze dřeva jsou opravdu pěkné když to s ním moder umí. Lze z něj vyrobit například pěkné HTPC do obyváku. Se dřevem umí alespoň základně pracovat snad každý (protože se to učí i na základních školách), a proto není potřeba se o něm mnoho rozepisovat. Nákup můžete provést v jakékoli prodejně se dřevem, nebo supermarketech. Volba tloušťky a druhu materiálu závisí pouze na uživateli.
Jako další prvky mezi materiály lze používat „nestandardní“ materiály, jako jsou různé montážní pěny a tmely, polystyreny, nebo jiný vhodný materiál. Tyto prvky nedosahují ohromujících pevností, ale dají se uzpůsobit k potřebným účelům.
Další z prvků materiálů jsou fólie. Ty lze koupit v mnoha vizuálních úpravách, z nichž asi nejoblíbenější je imitace karbonu. Těmito fóliemi lze imitovat vzhled casu téměř jakkoli. Chce to ovšem zkušenosti a praxi. Rozhodně však nepovažujte za moddingu sériovou skříň oblepenou kupou nálepek nebo fólií. Tyto prvky by měly sloužit pouze jako doplňkové, a podtrhovat celkový design modu.
Fotky carbonové (černé a stříbné) a hliníkové fólie....



Při casemoddingu jde využívat spoustu materiálů které denně vidíte kolem sebe. Opravdu nemá smysl nakupovat každou maličkost, když při trošce úprav dokážete to samé vytvořit z materiálů které máte doma. Například na špičky používané pro turbínové ventilátory lze zdárně využívat víčka od kosmetiky a drogérie. Místo plastových nebo plexi trubiček můžete využívat například vhodné propisky, nebo odpadní roury. Odpadní roury najdou využití i pro tubusy turbínových větráků. Stejně tak zde můžete použít basreflexové nátrubky určené pro audiotechniku.
Dalšími materiály jsou potom barvy, tmely, silikony a podobné konstrukční nebo designové prvky, o nichž se něco dozvíte v některém z dalších článků.
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář